KÖNYVTÁR
Cím
1139 Budapest, Lomb u. 41.
Nyitvatartás
a szükségszerűségből tanteremként is üzemelő helyiség miatt évenként változó
2020-21-es tanévben:
hétfő: –
kedd: 12-14
szerda: 8-13
csütörtök: 8-14
péntek: 8-14
Telefon
+36 (1) 350-8326 (iskolai telefonközpont)
Forrai Metodista Gimnázium és Művészeti Technikum
Fenntartó
Magyarországi Metodista Egyház
Könyvtártípus
iskolai könyvtár
Igénybevétel
Helyben használat és kölcsönzés a gimnáziumi, szakgimnáziumi és szakképzésben tanuló diákok és oktatóik számára
Alapítási év
2015
Alapfeladatok
iskolai könyvtári szolgáltatások, könyvtári tevékenység
Helyi adottságok
Iskolánk jelenleg két telephelyen működik, a könyvtár a Lomb utcai épületben, egy második emeleti tanteremből kialakított helyiségben üzemel, mely egyben a bibliaórák helyszíne is.
Állomány és gyűjtőkör
A Forrai Iskolai Könyvtár 2015 szeptemberében kezdte kialakítani az állományát. A jelenlegi állomány főként az iskolába érkezett könyvadományokból állt össze, így jelenlegi összetétele nem gyűjteményszerű, esetleges.
Az állomány a JGL Könyvtárprogramban lett feltárva, és az általános könyvtári raktározási szabályzat szerint lett kihelyezve a falak mentén, fehér fapolcokra.
A könyvek alapadataik alapján lettek rögzítve az adatbázisba. (Azonosító szám / szerző / szerkesztő / cím / alcím / kiadó / tárgykör / kiadási év / terjedelem / ár / nyelv / műfaj / szakjel/ sorozat / ISBN.
A rendszerben a könyvek a fő azonosító adatok alapján kereshetők, kölcsönözhetők.
A könyvtári állomány három részből tevődik össze
- könyvtárszobában raktári rend szerint tárolt, a JGL Könyvtárprogramban rögzített állományból,
- a külön digitális nyilvántartásban lévő tartós tankönyvekből,
- valamint a könyvmegállóként, csere-bere polcokon tárolt, leltározatlan szórakoztató irodalomból. (a közösségi terekben található szórakoztató könyvek szabadon cserélhetőek)
A tankönyveket az iskola külön kezeli, külön helyiségben, zárt szekrényekben tartja. A pedagógus példányokat valamint a tankönyvtámogatott diákok könyveit a tanév elején, névre szólóan adja ki használatra.
2017-ben az állomány összdarabszáma 4000 kötet körül mozgott.
Az iskolai könyvtárból kölcsönözhet minden tanuló, aki az oktatási intézményben tanul és minden pedagógus, aki oktat.
Kérésre, az intézményben dolgozók vagy tanulók Excel-formátumban megkaphatják a könyvtárszobában tárolt állomány teljes listáját.
Könyvtárunk más iskolai könyvtárakhoz hasonlóan a továbbiakban gyűjteni szeretné a szakkönyveket, tankönyveket, valamint a klasszikus és modern szépirodalmi műveket.
A folyóiratok és lexikonok gyűjtését a megváltozott olvasói szokások miatt már nem tartjuk szükségesnek, ahogy az adathordozókon megjelentetett műveket sem. Az online hozzáférések alapjaiban változtatták meg a művek és tartalmaik elérhetőségét a fiatal korosztályok számára.
Az a törekvésünk, hogy a továbbiakban az oktatást segítő és szolgáló, valamint a diákok kortárs problémáival foglalkozó, és igényeiknek megfelelő művek kerüljenek az állományba.
Az OKJ-s képzésben részt vevő diákok képzéséhez már nagyrészt beszereztük a szükséges könyveket.
A legálisan elérhető digitális irodalmi művek és feldolgozások, valamint az oktatásban fontosnak tartott honlapok listáját csatolt fájlok formájában az iskola honlapján tesszük közzé és folyamatosan bővítjük.
Az iskola költségvetése jelenleg 300.000,- Ft éves könyvbeszerzési keretet tud biztosítani, melybe a pedagógus tankönyvpéldányok beszerzése is beleszámít.
A könyvtár helyszűke miatt jelenleg sokkal több dokumentumot nem tud rendszerezve tárolni.
Mivel jelenlegi állományunk sajnos sem példányszámban, sem féleségben még nem tudja kielégíteni a diákok részéről érkező igényeket, így sok esetben a közkönyvtári ellátórendszer szolgáltatásait tudjuk felajánlani a diákoknak:
Közelben lévő közkönyvtárak: Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár XIII. kerületi tagkönyvtárai
1133 Budapest,
Pannónia u. 88-90.
Telefon:(1) 398-6280
E-mail: fszek1302@fszek.hu
1134 Budapest, Lehel utca 31.
Telefon:(1) 320-8829
E-mail: fszek1304@fszek.hu
1131 Budapest, Mosoly utca 40/a.
Telefon:(1) 349-1532
E-mail: fszek1306@fszek.hu
1138 Budapest, Dagály utca 9.
Telefon: (1) 340-3309
E-mail: fszek1308@fszek.hu
Olvasók
Törekvésünk, hogy minden középfokú képzésben részt vevő osztály minimum évente egy órán megforduljon a könyvtárban, hogy az általános, könyvtárak használatához elengedhetetlen információkkal megismerkedhessenek.
Pedagógusaink számára megpróbálunk minden művet beszerezni, amit igényelnek és az oktatási tevékenységet segíti.
A könyvtár évente több iskolai program aktív részese. A programhoz kapcsolódó információkat az iskola hivatalos Facebook-oldalán és az iskola honlapján, az iskolai élet menüpontokban tesszük közzé.
Felszereltség
A könyvtárszobában a munkaasztal számítógépén kívül egy TV-vel összeköthető lap-top áll rendelkezésünkre, mely lehetővé teszi, hogy könyvtárhasználati bemutatókon országos hatókörű könyvtárak online katalógusainak használatát is megismerhessék a diákok, valamint elsajátíthassák az adatbázisaikban való keresgélést.
A számítógéphez csatlakoztatott Ricoh nyomtató és szkenner teszi könnyebbé munkánkat.
Online hozzáférések
Iskolánk regisztrált felhasználója a NAVA (Nemzeti Audiovizuális Archívumnak – www.nava.hu) szolgáltatásnak, így itt a jelszóval elérhető online anyagok is a diákok rendelkezésére állnak.
(100 magyar film 1941-1981 – Mindentudás Egyeteme előadások – MediaWawe rövidfilmek)
Mivel a Mozaik Kiadó több tankönyvét használjuk, így szabad hozzáférésünk van a mozaBook oktatási prezentációs szoftverhez is. A mozaBook sokoldalú illusztrációs, animációs és ötletes prezentációs lehetőségekkel színesítheti a tanórák eszköztárát. A látványos interaktív elemek és a beépített készségfejlesztő, szemléltető és kísérletező alkalmazások felkeltik a tanulók érdeklődését, és segítik a tananyag könnyebb feldolgozását.
A könyvtár, egy “civil” hely, nyitva tartása alatt bármikor látogatható, szünetekben és lyukas órákon egyaránt.